Madárvédelmi eszközök
Téli madáretetés
Köztudott, hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad. Az már kevésbé közismert, hogy a tőlünk északabbra fekvő, mostohább téli klímájú területek madarai számára sok esetben Magyarország jelenti a telelőterületet. Ezek a madarak az evolúciós alkalmazkodásnak köszönhetően (melynek egyik fontos elemét éppen a madárvonulás jelenti) természetesen emberi segítség, etetés nélkül képesek túlélni a telet. (forrás: mme)
Köztudott, hogy nem minden madarunk költözik délre, és az itt telelőknek bizony olykor igen nehéz a napi energia fedezéséhez szükséges élelem felkutatása és a fagyos éjszakák átvészelése. Éppen ezért ha tehetjük, segítsük őket! Néhány perc alatt praktikus etetőt lehet összeállítani néhány fadarabból, vagy akár egy palackból is.
Fontos! Amennyiben elkezdtük az etetést, fontos, hogy egész télen át folytassuk, mert a könnyű táplálékforrás megvonása hidegebb éjszakákon akár a madarak pusztulásához is vezethet!
Etetési időszak: Az első fagyok vagy havazás kezdetétől (november közepétől), ezek tartós megszűnéséig (akár április közepéig) tart.
Mivel etessünk?
Olajos magvak Gyümölcs Állati zsiradék Egyéb
Napraforgó (nyers) Alma Szalonna (sótlan) Vaj
Dió Körte Cinkegolyó Sajt
Mogyoró Szőlő Faggyú Főtt répa, krumpli
Mivel NE etessünk?
FONTOS!
MADÁRNAK KENYERET, MORZSÁT, LISZTET, PATTOGATOTT KUKORICÁT, NEM ADUNK!! Ezek az ételek megsavanyodhatnak és bélbetegségeket és pusztulást okoznak!
Etető típusok:






Növények a kertben:
Fészkelésre alkalmas fajok
Lucfenyő, erdei fenyő, közönséges boróka, tiszafa, közönséges gyertyán, mezei juhar, korai juhar, hegyi juhar, májusfa, júdásfa, közönséges puszpáng, kutyabenge, orgona, kányabangita, galagonya, fagyal, borostyán, vadszőlő, kis levelű hárs.
Fészkelésre is alkalmas cserjék
Közönséges boróka, közönséges gyertyán (többször visszametszve), mogyoró, galagonya, kökény, lilaakác, csíkos kecskerágó, veresgyűrű som, húsos som, orgona, fekete bodza.